Sajnos Magyarország világelsőnek számít a szájüregi daganatok által okozott halálozásban (ez évente kb. 3800 főt jelent), amelynek elsődleges oka a késői diagnózis. Ahhoz, hogy ezt a betegséget megelőzzük, nagyon fontos a rendszeres fogászati szűrés. Az alábbi bejegyzésben bemutatjuk, hogyan jelennek meg a szájrák tünetek, illetve, hogy milyen kezelési és megelőzési lehetőségeink vannak.
Mi az a szájüregi daganat?
Szájüregi daganatos megbetegedés esetén bizonyos sejtek a szájnyálkahártyán burjánzásnak indulnak, amelyek a környező szöveteket is károsítják. A daganat megjelenhet a nyelven, ajkakon, lágy szájpadon, ínyen, mandulán vagy akár a nyálmirigyen is. Magyarországon nyolcadik ez a típusú daganat, amely a férfiakat érintheti nagyobb számban.
Szájrák tünetek
Sajnos a legtöbb esetben későn kap diagnózist a páciens, ugyanis a szájrák, szájüregi rák sokáig tünetmentes maradhat. A rendszeres fogászati szűréssel azonban időben kiszűrhető, ha elváltozás látható a szájüregben.
A leggyakoribb tünetek:
- fehér vagy vörös foltok az ajkakon, szájüregben
- duzzanat az ajkakon, ínyen, szájnyálkahártyán vagy a nyelven
- fekélyes szájseb
- nehezen vagy egyáltalán nem gyógyuló sebek a szájüregben, arcon vagy nyakon
- állandóan gyulladt torok vagy idegentest érzése a torokban
- ismeretlen eredetű vérzés a szájüregben
- meglazult fog vagy fogak
- zsibbadás a szájban, száj környékén
- nehezített beszéd és nyelés
- fülfájdalom
- előrehaladott, súlyosabb állapotban már súlycsökkenés is előfordul
Ha az említett tünetek megjelennek és állandósulnak, mindenképpen teljes orvosi kivizsgálás szükséges! A tünetek egy része más betegséget is jelezhet, ezért ajánlott már egyetlen tünet fennállása esetén orvoshoz fordulni.
Mitől alakul ki a szájrák?
Egyelőre pontos ismeretek nem állnak rendelkezésre a szájüregi daganatok kialakulásának okaira vonatkozóan, azonban vizsgálatok szerint a HPV-vírus mindenképp magas rizikófaktornak számít, illetve a családi halmozódás, öröklődés is.
Az alábbi tényezők fennállása azonban elősegítheti a betegség kialakulásának esélyét:
- dohányzás
- túlzott alkoholfogyasztás
- ínybetegségek
- rossz szájhigiéné
Hogyan történik a diagnózis felállítása és a kezelés?
A fogorvosi vizsgálat során a szakorvos alaposan ellenőrzi a szájüreg állapotát, és a kezdődő daganatot felismeri. Ha felmerült a gyanú, mindenekelőtt endoszkópos vizsgálat szükséges, mely során egy vékony cső segítségével átvizsgálják a szájüreget, illetve a garat és az orrüreg területeit. Az endoszkópos vizsgálat során biopsziás mintavételre kerül sor, melyet laboratóriumi vizsgálatra küldenek. Emellett képalkotó eljárásokkal (CT, MR) is végezhetők plusz vizsgálatok.
A Budapest Dentcare magánrendelőjében van lehetőség a differenciál diagnózis felállítására (fogászati CT), a kezelés pedig állami keretek között, fekvőbeteg-ellátásban történik. Szájsebész szakorvos rezidenseink azonban szorosan követni tudják pácienseink állapotát a Semmelweis Egyetem Szájsebészeti Klinikáján, így betegeink maximális biztonságban érezhetik magukat, nem engedjük el a kezüket a diagnózis felállítása után.
A szájüregi daganatokat a többi daganatos megbetegedéshez hasonlóan kezelik a kiterjedtségétől és súlyosságától függően:
- műtéti eltávolítás
- sugárkezelés
- kemoterápia
Szerencsére a mai modern eljárásoknak köszönhetően ez a daganattípus jól gyógyítható.
Hogyan előzhető meg a szájrák?
A rendszeres fogászati szűrés az első lépés, melyre félévente ajánlott elmenni. Emellett fontos az önvizsgálat is: ha bármilyen furcsa elváltozást észlelünk, azonnal forduljunk orvoshoz! Lehetőség szerint kerüljük a dohányzást, alkoholfogyasztást és a túlzott napozást. Fogaink és szájüregünk higiéniájára kiemelten figyeljünk, a megfelelő fog- és szájápolás ugyanis sokat segít a betegség megelőzésében.
Ha Ön is úgy érzi, fogorvosi vizsgálatra van szüksége, keressen minket és fogorvosainkat bizalommal!