Ritkán fordul elő, hogy a gyökérkezelt fog fáj, és ilyen esetekben nem is a fog, hanem a fogat körülvevő szövetek gyulladásából eredhet a fájdalom. Amennyiben a már kezelt területen később fájdalmat érez, érdemes egyből felkeresni fogorvosát.
Ebben a bejegyzésünkben összeszedtük az esetleges fájdalom okát és azt, hogyan segíthetünk a fájdalom megszüntetésében.
Miért lehet szükség gyökérkezelésre?
Ha egy fog elhalt, gyulladt, vagy sérült, az alábbi problémák jelentkezhetnek:
- Elhalt fogbél
- Fogbélgyulladás
- Letört fog
- A gyökércsúcs körüli gyulladás
Néhány évtizede még az ilyen módon károsult fogakat gondolkozás nélkül kihúzták, hiszen nem volt hozzá megfelelő technika, hogy megmentsék. Szerencsére ma már a gyökérkezelés segítségével helyrehozható még a nagy mértékben sérült fog is.
A gyökérkezelt fog fáj: mik lehetnek az okai?
Szerencsére nem fáj a gyökérkezelés, azonban előfordulhat, hogy a kezelés után a gyökérkezelt fog fájhat. Összeszedtük ennek az okait, a fájdalom különböző típusaira bontva.
A kezelést követő normál fájdalom
A kezelést követ 1-2 hétben tapasztalhat tompa fájdalmat az érintett területen. Ez teljesen normális. A természetes gyógyulási folyamat alatt ez meg fog szűnni. Természetesen a fájdalom időtartama és intenzitása nagyban függ attól, hogy mennyire volt begyulladva a fog és a környező szövetek. Panaszaira bátran szedhet vény nélkül kapható fájdalomcsillapítót.
Éles fájdalom
Amennyiben több héttel a kezelés után tapasztal éles fájdalmat, ami jellemzően hideg vagy meleg ételek/italok elfogyasztása közben jelentkezik, akkor elképzelhető, hogy számfeletti gyökér van a fogban, így észrevétlenül bent maradt egy fogideg. Ilyen esetekben keresse fel szakorvosát, aki minden bizonnyal el fogja távolítani az ott maradt ideget.
Átsugárzó fájdalom
Elképzelhető, hogy nem is a már kezelt fog fájdalmát érezzük, hanem egy másik fog sugárzik át oda. Ha a kezelés eltelte után több héttel jelentkezik a fájdalom, forduljon fogorvosához, aki a kivizsgálás után azt a fogat fogja kezelni, amelyik valóban okozza a kellemetlen érzést.
Harapáskor megjelenő fájdalom
Ha a fájdalom a felső és alsó fogsor összezárásakor, tehát harapás és rágás során keletkezik, akkor nagy valószínűséggel nem illeszkedik megfelelően magas a fogtömés. Ilyenkor néhány perces csiszolással helyrehozhatja a problémát a szakorvos.
Gyökérkezelt fog fájdalom: Arcduzzanat
A kezelést követő arcduzzanat a legtöbb esetben akkor áll fenn, ha már a beavatkozást megelőzően is jelen volt akut gyulladás a fog körül. Ilyenkor a gyökérkezelés után néhány napig jelen lehet, azonban utána elkezd csökkenni és javulni az állapota. Ha mégsem, vagy esetleg rosszabb lesz, azonnal forduljon fogorvosához.
Ez azt jelzi, hogy nem szűnt meg a gyulladás, gyakran oldal irányú gyökércsatorna elágazások vannak és további kezelésre van szükség.
A gyökérkezelt fog fáj: mit tegyek ellene?
Szakértő fogorvos kollégáink minden kezelés után részletes tájékoztatást nyújtanak arról, mire kell odafigyelni a gyökérkezelés után. Az alábbiakra mindenképp érdemes nagy figyelmet szentelni:
- Néhány napig kerülje az érintett oldalon történő rágást. Ilyenkor a gyulladás még nem szűnik meg azonnal, így kerülni kell a fogat ért külső hatásokat.
- Az íny védelmének érdekében fogmosáskor használjon puha sörtéjű fogkefét.
- A műtétet követően a gyökérkezelt fog fájdalom csillapítása érdekében nyugodtan szedhet vény nélkül kapható fájdalomcsillapítót. Azonban előfordulhat, hogy a fogorvos antibiotikum kúrát ír fel. Ebben az esetben mindenképp, az előírtaknak megfelelően végig kell szedni a gyógyszert.
További információért keressen minket bizalommal elérhetőségeink egyikén!
Telefon: 06 20 55 00 942
E-mail: info@dentiimplantcenter.hu