Talán Ön is tapasztalta már, hogy valamelyik foga (jellemzően a bölcsességfog) nem tudott áttörni teljesen a fogínyen, és bent ragadt az állkapocsban. Ez duzzanatot, fájdalmat, gyulladást, gyakran cisztát, hosszú távon pedig az előtte lévő fogak szuvasodását és az íny sorvadását is okozhatja, ezért feltétlenül foglalkozni kell vele. Az impaktált fog nem mindig okoz észrevehető tüneteket, azonban ekkor sem szabad elhanyagolni!

Impaktált fog jelentése

Az impaktált fog a fejlődése során valamilyen oknál fogva nem tud áttörni a fogínyen. Előfordulhat olyan eset is, hogy a fog egyik része ki tudott bújni, de a többi már nem. A beragadt fog okozhat esztétikai problémákat (például eltolja a fogsort és a frontfogak torlódnak), de szájüregi problémákat is. A gyulladt fog gócpontot képez, ami további fertőzéseket, testszerte krónikus gyulladásokat, hajhullás okozhat.

impaktált fog

Az impaktált és retineált fog közötti különbség

Nagyon fontos megkülönböztetni az impaktációt a retineált fogtól, ugyanis bár sok szempontból nagyon hasonlóak, mégis van egy fő különbség: a fog előtörésének akadálya. A retineált fog ugyanis már kifejlődött, azonban nem képes az állkapocsból előtörni, amelynek nincs látható, fizikai akadálya. Az impaktáció esetében viszont egyértelműen meghatározható a fog visszamaradásának oka (pl. helyhiány). A retineált fogak általában fogszabályozással vagy fogpótlással kezelhetők. Mivel azonban ez az állapot is problémákhoz vezethet, mielőbb érdemes orvoshoz fordulni vele!

Mitől alakulhat ki?

A fog impaktáció leggyakrabban a bölcsességfogakat érinti. Manapság ezekre a fogakra evolúciósan már nincs szükség, ezért van, akinél ki sem fejlődik, hiányzik, de ennél sajnos többen vannak azok, akiknél nem tud előtörni, és fájdalmat okoz. Az impaktált fog nem tud a szájüregben a megfelelő helyzetbe kerülni, ezért elakad.

A bölcsességfogak a serdülőkor végére vagy a fiatal felnőttkorra fejlődnek ki, emiatt legtöbbször nincs már elég hely az állkapocsban ahhoz, hogy megfelelően előtörjenek. Amikor nincs elegendő hely, ezek a fogak megdőlhetnek, megcsavarodhatnak, ami további problémákat okozhat. Az impaktáció egyéb oka lehet a genetikai rendellenesség, túlzott lágyrészek vagy a sűrű fedőcsont.

Milyen problémákat okozhat az impaktált fog?

Vannak esetek, amikor a fogak impaktációja nem okoz sem tünetet, sem problémát. Azonban ez a legritkább. Általában az alábbi problémák merülnek fel az állkapocsban ragadó bölcsességfogak esetén:

Szuvasodás

A részben előtört fogat lehetetlen megfelelően tisztítani, emiatt szuvasodni kezd. A szuvasodás később gyulladást és baktériumokkal teli tasakokat eredményez az ínyben, a bölcsességfog körül. Megjelenik a kellemetlen szájszag (pericoronitis) is, mivel a lepedék a fog körüli tasakokban pang.

Fogtorlódás

Ha a fog rossz irányba növekszik, nyomást gyakorol az előtte lévő fogra, ezáltal eltolhatja akár a teljes fogsort. Ez a folyamat hibás harapást okozhat, amelyet már csak fogszabályozással lehet javítani. A fogakra helyeződő nyomás emellett fájdalmat, a nyálkahártya irritációját és hosszabb távon fogszuvasodást indukál.

Duzzanat, ciszta

Ciszta is kialakulhat a bölcsességfogak körül, amely csontfelszívódáshoz vezethet az állcsontban. A ciszta különböző fogbetegségeket is okoz, úgy mint az állcsont gyulladása vagy a foggyökerek felszívódása, de mint góc a teljes szervezetre kihatóan is alakulhat ki gyulladás ennek következtében.

impaktált bölcsességfog

Milyen tünetek esetén gyanakodhatunk a fog impaktációjára?

  • A fog, bölcsességfog duzzanata, fájdalma,
  • Környező szövetek gyulladása.
  • Fájdalom az állkapocsban vagy rágás közben.
  • Szájzár, vagy szájnyitási korlátozottság
  • Kellemetlen ízérzés és szájszag.
  • Vörös íny a fog körül.
  • Nyaki nyirokcsomók duzzanata, érzékenysége.
  • Bizonyos esetekben látható a rés, ahol a fog nem tud kijönni.

Az említett tünetek megjelenése esetén azonnal orvoshoz kell fordulni!

Az impaktált fog kezelése a Budapest Dentcare Magánrendelőben

Ha gyanítható, hogy fog impaktációról van szó, elsődlegesen CT-t készítünk, hogy a teljes állkapocsról, bölcsességfogról, annak gyökereiről részletes képet kapjunk. Ebből már látszódik, hogy pontosan hol helyezkedik el az impaktált fog, milyen irányba távolítható el és van-e körülötte gyulladás. Amennyiben gyulladt vagy cisztás a fog környéke, először ezt kell kezelnünk, hogy megszüntessük a gyulladás. Gyulladt fog esetén semmiképp nem végzünk szájsebészeti beavatkozást!

Amennyiben a szájsebész úgy dönt, hogy a fogat el kell távolítani, ez két úton történhet: teljes vagy részleges fog impaktáció esetén sebészeti úton, áttört fogak esetén pedig sokszor elegendő a foghúzással történő fogeltávolítás. A döntés tehát függ a fogak anatómiájától és elhelyezkedésétől is.

Mi történik a szájsebészeti beavatkozás során?

A szájsebészeti beavatkozás helyi érzéstelenítésben vagy szedálásban/altatásban történik. Rendelőnkben van lehetőség éber szedálásra is azon pácienseink számára, akik szoronganak a fogászati kezelésektől. A beavatkozást profi szájsebész szakorvosaink a legmodernebb eszközökkel végzik, így nem kell a fájdalomtól tartani.

Részleges vagy teljes fog impaktáció esetén a szájsebész szakorvos bemetszést ejt a fogínyen, és felnyitja a kezelendő területet. Ezután megtörténik a fog kiemelése, amely bizonyos esetekben több darabban is történhet. A fog eltávolítását követően a csontsebet megtisztítjuk, majd összevarrjuk. A beavatkozás után duzzanatot és fájdalmat tapasztalhat 1-2 napig, amelyet fájdalomcsillapítóval, borogatással kezelhet. Feltétlenül oda kell rá figyelni, hogy amíg az érzéstelenítő hatása nem múlik el teljesen, addig ne fogyasszon sem ételt, sem italt! A beavatkozás utáni teendőket minden esetben írásban is átadjuk pacienseinknek.

impaktált fog jelentése

Hogyan ápoljuk a beavatkozás helyét?

Szájsebészeti műtét után rendkívül fontos, hogy lágy ételeket fogyasszon, hogy ne terhelje a kezelt területet. Emellett a megfelelő szájhigiénia fenntartására is oda kell figyelni, amelyről a szájsebész szakorvos részletes tájékoztatást ad.  A dohányzás és alkoholfogyasztás is kerülendő ebben az időszakban a fertőzések elkerülése érdekében.

A fizikai megterheléstől a beavatkozás után egy ideig szintén tartózkodni kell. A kontrollvizsgálatok során megtörténik a varratszedés, ellenőrizzük a seb gyógyulását, és megbeszéljük a további teendőket.

Modern szájsebészet Budapest szívében, Zuglóban

Szájsebész szakorvosaink nemzetközi tapasztalattal és magas szintű szakmai tudással rendelkeznek, így pácienseink teljes nyugalommal fordulhatnak hozzánk. A legmodernebb eszközökkel és technikákkal dolgozunk, hogy a szorongó betegeink is biztonságban érezhessék magukat. Számunkra elsődleges, hogy Ön tartós és esztétikus, fájdalommentes megoldást kapjon fogászati problémájára.

Különböző szájsebészeti szolgáltatásokat vehet igénybe nálunk a fogeltávolítás mellett:

  • arcüreg zárása
  • csontpótlás (fogimplantáció előtt, csontszövet pótlása eltávolított fog esetén, fogágybetegségek)
  • sinus lift műtét (arcüreg emelése)
  • fogimplantátum beültetése
  • ciszta eltávolítása sebészi úton
  • gyökércsúcs rezekció

Ha Önnek is fontos, hogy kezelések, vizsgálatok előtt egy nyugodt, családias közeg fogadja, keresse fel a Budapest Dentcare Magánorvosi rendelőt! Minden fogászati problémájára találunk megoldást.

Ragyogó mosolyra vágyik?
Jelentkezzen be hozzánk fogászati vizsgálatra!
Időpontfoglalás