Hólyagok a nyelven és a szájban? Van megoldás! A Budapest Dentacare szájsebész szakorvosai segítenek megszabadulni a panaszoktól!

A kisebb-nagyobb hólyagok – vagyis az afták – sok ember életét megkeserítik. Lehet szó klasszikus aftáról vagy a hólyag más típusáról, a probléma számos kényelmetlenséggel, köztük akár rossz közérzettel is társulhat. Ebben a cikkben összegyűjtöttünk mindent, amit a különféle hólyagokról tudni érdemes: szó lesz a fajtáikról, a tünetekről, a lehetséges kiváltó okokról, a megelőzésről és természetesen a kezelésről.

fehér hólyag a szájban

Hólyagok a nyelven… és még hol?

A bosszantóan fájdalmas, apró fehér hólyagok távolról sem csak a nyelven jelenhetnek meg, hanem a szájban és a szájüregben gyakorlatilag bárhol. A hólyagok felbukkanhatnak a szájpadláson, fogínyen, a nyelv alatt, valamint annak elülső és hátsó részén is. És bár a leggyakoribb esetekben fehér hólyagok jelennek meg a szájban, ritkábban előfordul, hogy a hólyag inkább pirosas színű, esetleg átlátszó.

Hólyagok a szájban: a tünetek

Mindannyian ismerjük az érzést: amikor megjelenik a szánkban vagy a nyelvünkön egy hólyag. Ilyenkor szinte képtelenség nem a problémára figyelni. A kellemetlen tünetek szerencsére az emberek körülbelül 10 százalékánál jelentkeznek, igaz, a hólyagokat panaszmentesség (nem társul hozzájuk fájdalom) esetén is érdemes profi körülmények között kezeltetni.

A leggyakoribb panaszok közé tartozik az erős fájdalom, továbbá tapasztalhatunk bágyadtságot, gyengeséget, rossz közérzetet is, amelyek közvetve az általános hangulatunkat is negatívan befolyásolhatják. Szélsőséges esetben hőemelkedés vagy akár magasabb láz is jelentkezhet kísérő tünetként: ha ilyet tapasztalunk, minél hamarabb forduljunk orvoshoz, hogy megszűnhessen a szervezetben kialakult gyulladás.

Hólyagok a szájban és a nyelven: a láthatatlan ellenségek

Meglepő, de az arra érzékenyeknél már a hólyagok kialakulása előtt jelentkezik az égő, fájdalmas érzés, amelynek ekkor még látható oka nincsen. Ha korábbi tapasztalataink alapján arra gyanakszunk, hogy valamilyen hólyag vagy afta “készülődik” felbukkanni, már ilyenkor is megkezdhetjük a helyi kezelést valamilyen fertőtlenítő szerrel, például Gengigel, Listerin, Corsodyl vagy BlueM oldattal.

A hólyagok – amelyek lehetnek fehérek, pirosak és áttetszőek is – egy-két nap elteltével alakulnak ki a szájüregben. Ilyenkor szoktak jelentkezni továbbá az egyéb tünetek is: a gyengeség, az étvágytalanság vagy éppen a rossz, kissé émelyítő szájszag. Utóbbi nem csak a környezet felé okozhat kellemetlenséget, hanem az egyén számára is.

Hólyagos nyelv és száj: okozhatja a genetika?

A tudomány jelen állása szerint nem egyértelmű, hogy mi okozza a szájban lévő hólyagok kialakulását. Nagyon valószínű azonban, hogy a fekélyek megjelenése nem egyokú: baktériumok és vírusok egyaránt állhatnak a háttérben. A leggyakrabban előforduló aphták 3-6 mm átmérőjű kerek formájú, fájdalmas fekélyek, melyek heg nélkül 7-12 nap alatt spontán gyógyulnak.

Érdekes megfigyelés továbbá, hogy a nyelven vagy a szájüreg egyéb részein kialakult hólyagok gyakrabban keserítik meg azoknak az életét, akiknek gyengébb az immunrendszere, emésztőrendszeri betegségük van vagy valamilyen hormonális problémával küszködnek.

A rossz hír az – ami a páciensek számára sajnos aligha újdonság – hogy hólyagok nem múlnak el örökre egyetlen kezelés után. A rájuk való hajlam miatt évente akár több alkalommal is megjelenhetnek. Ha észleljük magunkon az első jeleket, érdemes akár már akkor elkezdeni a kezelést vagy felkeresni a fogorvost, amikor a hólyagok még nem látszanak, ám a fájdalmat már érezzük.

Terápiás lehetőség otthon és a fogorvosnál

A jó hír az, hogy a helyileg alkalmazható fertőtlenítő gélek és öblögetők hatékonyan veszik fel a harcot a vírusokkal és baktériumokkal szemben. Ám ha ezek nem használnak, feltétlenül kérjük szájsebész segítségét.

Mivel a hólyagok többfélék lehetnek, az orvos csak alapos konzultáció és vizsgálat után tud diagnózist és kezelési tervet adni.

Gyakran a kortikoszteroidos kezelés jelenti a megoldást, de érdemes lehet megpróbálni az úgynevezett APDT/soft diódalézeres terápiát is. A lézer nem közvetlenül a hólyagra hat, hanem elpusztítja a szájüregben és a fogínyen lévő kórokozókat és csökkenti a gyulladást. Ennek köszönhetően a szervezet – jelen esetben főként nyálkahártya – öngyógyító mechanizmusai is jobban beindulnak, így a hólyagok gyorsabban gyógyulhatnak.

hólyagok a szájban

Alternatív kezelési módok

Láthatjuk, hogy a megfelelő szájhigiénia fenntartása, továbbá az immunrendszer erősítése egyaránt fontos szerepet játszanak abban, hogy kialakulnak-e hólyagok a szájban vagy a nyelven.

Akár a megelőzésért szeretnénk tenni, akár azért, hogy megakadályozzuk az újbóli hólyagok felbukkanását, az alábbiak segíthetnek.

A B-vitamin kombinációk ellenállóbbá teszik az immunrendszert, így az könnyebben megbirkózhat az esetlegesen megjelenő kórokozókkal. A multivitamin – tablettás vagy a kanalas verzióban – egyaránt érdemes beépíteni a mindennapokba. Melléjük bármilyen más komplex immunerősítő is nagy segítség lehet. Továbbá, ha a multivitamin nem tartalmazza, a “vitamin-arzenálba” érdemes külön felvenni a vasat és a folsavat is.          

Szintén hasznos lehet, ha rendszeresen használunk valamilyen szájfertőtlenítő készítményt: szájsebészeink a BlueM ózon tartalmú szájöblítő oldatot ajánlják.

Mindezek mellett vészhelyzet esetére mindig érdemes tartani otthon Anaftin spray-t: a fogorvosok által is méltán kedvelt spray fájdalomcsillapító, érzéstelenítő és gyulladáscsökkentő hatással bír.

Mit tehetünk azért, hogy megelőzzük a hólyagok kialakulását?

Az előző bekezdés alapján már látható, hogy a megfelelő szájhigiénia kulcsfontosságú. A rendszeres fogmosás mellett javasolt legalább naponta egyszer fogselymet is használni, illetve a különböző általános öblögetők (pl. Listerine) is hasznosak lehetnek.

A legfontosabb jótanácsunk mégis az, hogy bármennyire is ódzkodunk tőle, ne halogassuk a rendszeres fogorvosi szűrővizsgálatokat, minimum évente egyszer.

És hogy ez miért fontos? Azért, mert a rossz tömések, egy alászuvasodott vagy meglazult korona vagy egy alig észrevehetően szuvas fog mind-mind katalizátor lehet a hólyagok kialakulásában.

Az általános szűrővizsgálat során rögtön kiderül, ha valami probléma van, így a fogorvos elejét veheti annak, hogy a fogak és a nyálkahártya sérülése miatt afták jelenjenek meg a szájüregben.

Tudta? Az is előfordulhat, hogy a hólyag valójában nem egy afta, hanem egy fogelhalás következtében kialakult úgynevezett fistulanyílás, amely hasonló fájdalmat okoz, mint a szájon, illetve nyelven kialakuló hólyagok. Ennek megállapítása természetesen fogorvosi kompetenciát igényel.

hólyag nyelven

Hólyagok a szájban fogorvosi kezelés után?

Sajnos, az aftára való érzékenység gyakran genetikai eredetű. Egy-egy hosszabb fogászati kezelés közben a nyálkahártya könnyebben megsérülhet vagy kiszáradhat. Ennek hatására a nyálkahártya, mint “védelmi rendszer” nem fog olyan jól működni. Ez az oka annak, hogy a kórokozók – amelyek például egy lyukas fog kezelése közben óhatatlanul a szájüregbe kerülnek – könnyebben okoznak aftás panaszokat.

Ha ön is hajlamosabb az aftára, a fogorvosi kezelés után érdemes azonnal elkezdeni valamilyen fertőtlenítő öblögető használatát, amely nagyban hozzájárulhat a megelőzéshez.

Afták és diagnózisok: a szájban keletkező hólyagok okozói

Alapvetően háromféle aftát különböztetünk meg.

Az úgynevezett kis afta esetében hólyagok nem keletkeznek, helyettük egyből több fájdalmas fekély jelenik meg a szájban. Ez az afta elsősorban a fiatalokat érinti. A kezelések megkezdését követően a fekélyek maguktól eltűnnek.

A nagy afta főleg a felnőttek betegsége. A méretes fekély megjelenése fájdalmas, ráadásul ijesztő is, és sajnos a gyógyulási ideje is lassabb, akár egy hónapra is szükség lehet a teljes panaszmentesség eléréséig.

Az idősebb generáció esetében a Cooke-afta a leggyakoribb. Ilyenkor kicsi, tűszúrásszerű fekélyek jelennek meg a szájban, amelyek később heg nélkül gyógyulnak.

Fontos, hogy a tüneteink alapján soha ne állítsunk fel öndiagnózist, mindenképp keressünk fel szájsebész szakorvost.

Hólyagok a szájban és a nyelven: tudunk segíteni

Ha önnek is gyakran megkeserítik az életét az afták, vagy épp most is küzd ezzel a problémával, vegye fel velünk a kapcsolatot és segítünk megszabadulni a panaszoktól.

Ragyogó mosolyra vágyik?
Jelentkezzen be hozzánk fogászati vizsgálatra!
Időpontfoglalás