Telefonos bejelentkezés:
Alig néhány évtizede még egyértelmű volt, hogy ha a fogbéllel, foggyökérrel kapcsolatos probléma áll fönn, az csak foghúzással megoldható. A mai modern, lézeres gyökérkezelés (más néven endodoncia) segítségével helyreállítható és akár évtizedekig panaszmentesen használható a problémás, esetleg már kihúzásra ítélt fog!
A gennyesen gyulladt vagy elhalt, kopott, nagymértékben lepusztult fog gyökérkezelésével megmentjük az épen maradt foganyagot, és mind funkcionálisan, mint esztétikai szempontból helyrehozzuk a fogat.
A gyökérkezelés akkor indokolt, ha egy fog fertőzött, gyulladt, elhalt vagy a koronát sérülés érte, baleset során részlegesen vagy teljesen letört.
A fogbél gyulladása a fog szuvasodása során alakul ki, abban az esetben, ha a szuvasodást okozó baktériumok elérik a fogbelet. A baktériumok károsítják az ott található ereket és idegeket, ez a folyamat pedig gyulladáshoz, majd kezelés hiányában a fog elhalásához vezet. A gyulladásnak létezik visszafordítható és visszafordíthatatlan típusa is. Előbbi esetén, a fog hidegre és melegre is fáj. Ha időben közbelépünk, a fogbél is megmenthető. Utóbbi esetben a fog csak melegre fáj. A fog megtartásához gyökértömés szükséges.
Ha a fogbélgyulladás fájdalmas panaszai maguktól megszűnnek, az sajnos a fog elhalását jelzi. A baktériumok azonban ezután is tovább terjednek, és kezelés nélkül foggyökércsúcs körüli csontgyulladást okozhatnak, amely sok esetben gennyes elfertőződéssel jár. Ebben az esetben a fog ráharapásra erősen fáj.
Amikor a fog egy baleset során letörik, szintén gyökérkezelés szükséges. Ennek oka, hogy a fog sérülése miatt a baktériumok sok esetben „nyílt utat” kapnak a fogbélüreg felé, a fent részletezett gyulladásos folyamatokat pedig a legjobb idejében megelőzni.
Ha legalább az egyik kérdésre „igen” a válasza, Önnek fogbélgyulladása van, jelentkezzen be fogorvosi vizsgálatra, hogy elkerülje a további szövődményeket!
Elhalt fog: a fájdalommentes veszély
Sajnos a visszafordíthatatlan fogbélgyulladás gyakran akár 2-3 nap alatt lefolyik. A fájdalmak megszűnnek, ezért sokan hajlamosak elfeledkezni a problémáról – pedig ez nem a gyógyulás jele, hanem azt jelenti, hogy a baktériumok elpusztították a fogbélben lévő ereket és idegeket, így a fog elhalt. A gyulladás pedig ezután sem áll meg: ha nem fordulunk időben fogorvoshoz, könnyen átjuthat a csontszövetbe, a foggyökércsúcs körüli csont gyulladását okozva.
Az elhalt fog legfeltűnőbb külső jele a szomszédos fogaktól eltérő szürkés, barnás elszíneződés.
A gyulladás megszüntetése
A gyökértömés menete
Ha sikeres a kezelés, azaz a gyulladás megszünt a gyökércsúcsnál elkészítjük a végleges gyökértömést. Fontos megbizonyosodnunk arról, hogy a gyökértömés elég hosszú, csúcsig ér-e: ezt röntgenfelvétel segítségével ellenőrizzük.
A fogkorona restaurálása
Hogy gyökérkezelésen átesett foga védett legyen a sérülésektől és visszakapja esztétikai megjelenését, tömés, inlay/onlay betét, gyökércsap és/vagy korona alkalmazásával állítjuk helyre a koronai részt.
A sikeres gyökérkezelés érdekében rendkívüli pontosságra van szükség, hiszen a fogbél oldalcsatornái sokszor igen aprók és nehezen megközelíthetők. Ezért rendelőnk minden gyökérkezelést mikroszkóppal végez A lézersugár segítségével a sterilizálás a legvékonyabb csatornákban is sikeresen elvégezhető. A lézersugarat hosszú, vékony üvegszállal vezetjük a gyökércsatornába egészen a gyökércsúcsig, ahol hatékonyan elpusztítja a baktériumokat mélyen a fogbél falában és megszünteti a gyulladt gócokat a gyökércsúcsnál. A lézer lehetővé teszi, hogy a gyulladást olyan helyeket is hatékonyan kezeljünk, amelyeket hagyományos fogászati eszközökkel lehetetlen lenne elérni, mint például a gyökércsúcs körüli csontgyulladást.
1 – A lézeres gyökérkezelés 100%-ban képes elpusztítani a fogbél falában és a gyökércsúcs körül a baktériumokat: sokkal hatékonyabban tisztít, mint a hagyományos módszerek.
2 – A lézer lezárja a csatorna belső falán lévő mikroszkopikus pórusokat, ezzel megakadályozva a fog körüli szövetek felülfertőződését.
3 – A lézeres gyökérkezelés alkalmazásával nagyobb eséllyel lesz megmenthető a kezelt fog.
4 – A technológia segít megelőzni, illetve kezelni a gyökércsúcs körüli gyulladások, elváltozások, valamint a későbbi ciszták kialakulását.
5 – Ez az eljárás kevesebb időt vesz igénybe, mint a hagyományos módszerek, így hamarabb felállhat a fogorvosi székből.
A kíváló végeredmény elérése érdekében fogászatunk a mikroszkópos gyökérkezelés eljárását alkalmazza. A mikroszkóp segítségével 30× -os nagyításban és speciális, árnyékmentes megvilágításban vizsgáljuk a gyökércsatornákat, hogy részletesen lássuk a problémát – így a hagyományos eljárásnál sokkal jobb esélyekkel indulunk a fog megtartásával végződő, sikeres kezelés felé. A gyökérkezelés során kiemelten fontos, hogy az egészséges fogrészek ne sérüljenek. A gépi reciprok gyökércsatorna tágító és a tágítóba épített automatikus, digitális gyökércsatorna hossz mérő, valamint a diódalézer használata tökéletes pontosságot tesz lehetővé. A bonyolult műszerek használata nagy gyakorlatot igényelnek, amelyet szakembereink biztosítanak.
Mint minden más kezelés, a fog gyökérkezelése is érzéstelenítéssel kezdődik rendelőnkben. Ezért a fogorvosi székben töltött idő alatt fájdalmat nem fog érezni, maximum kellemetlenséggel jár majd a terápia.
Sajnos a gyökérkezelés alkalmakat követő fájdalom 1-2 napig általános, mivel a gyökércsúcs körüli csontgyulladás ennyi idő alatt szűnik meg. A végleges gyökértömés behelyezése utáni néhány napos érzékenység szintén gyakori. Ha ennél hosszabban állnak fenn a panaszok a kezelés után, mindenképp érdemes a lehető leghamarabb visszatérni a fogorvoshoz.
Ez a páciens egyéni diagnózisától és a fog anatómiájától függ. Szerencsés esetben, megfelelő szájhigiéniés rutin mellett akár évtizedekkel meghosszabbíthatja a fog élettartamát a gyökértömés.
Mint ahogy minden kezelés, úgy áraink is egyénre szabottak, minden beavatkozás elött kezelési tervet, árajánlatot adunk. Általános tájékozódás céljából tekintse meg árlistánkat!