A bölcsességfog húzás után fontos néhány teendő betartása, a későbbi szövődmények elkerülése miatt. Ugyan senki sem örül annak, amikor kiderül, hogy ki kell húzni a bölcsességfogát, hangsúlyoznunk kell, hogy ez az eljárás teljesen fájdalommentes, köszönhetően a modern fogászati eszközöknek és sebészi technikának. Ha betartjuk azt, amit a szájsebész szakorvos javasol a beavatkozás után, a gyógyulási idő is lerövidíthető. A fogászati rendelőnkben végzett kezelések után minden esetben szóban és írásban is ismertetik a teendőket kollégáink, most azonban írásos formában is hangsúlyozzuk pácienseink számára.

A bölcsességfog eltávolítása
A bölcsességfog sok esetben okoz kellemetlenséget, nehéz tisztítása miatt, esetleg fájdalmat és gyulladást is okozhat a fogínyben, ha nem nőtt ki, a csontban. Gyakran a fogszabályozási kezelés részeként kerül sor a bölcsességfog eltávolítására. A bölcsességfog húzás manapság már általános, rutin szájsebészeti beavatkozásnak számít. Abban az esetben, ha a fog 90%-ban kinőtt, nincs számfeletti és/vagy görbe gyökere és a koronája ép elkerülhetjük a műtétet, és elegendő csupán kihúzni a fogat. Ez a legtöbb esetben néhány perc alatt, teljesen fájdalommentes módon történik.
Miért "különleges" a bölcsességfog?
A bölcsességfogak a fogsor végén található harmadik nagyőrlők, amelyek általában 18 és 25 éves kor között fejlődnek ki teljesen. Ami miatt ilyen mostohagyereknek számít, az leginkább az evolúció. Az egyre több finomított és feldolgozott étel miatt ezekre a nagyőrlőkre az embernek már nincs szüksége, ezért egyre inkább visszaszorul, a jövőben pedig valószínűleg el is fog tűnni. Ma is találkozhat olyan emberekkel, akiknek születésük óta egyáltalán nincs bölcsességfoguk.
Akármennyire is hívjuk bölcsességfognak, sajnos bölcsebbé nem válunk tőle, ellenben kellemetlen panaszokat okoz. Ferde állású vagy vízszintes növekedés esetén eltolhatja a fogsort, ciszta alakulhat ki körülötte vagy a mellette lévő fogak tisztítását akadályozza, gyakran plusz gyökerek, görbe gyökérvégek nehezítik az eltávolítását.
Mi történik, ha nem távolíttatjuk el a bölcsességfogat?
Mivel ez nem egy kötelező beavatkozás, ezért kényszeríteni senkit nem lehet rá. Bizonyos esetekben, amikor egyáltalán nem okoz panaszokat, a bölcsességfogat nem feltétlenül szükséges eltávolítani. Azonban ha fájdalmat érez, romlanak a szomszédos fogak, kellemetlenné válik a lehelet, esetleg ciszta alakul ki a bölcsességfog körül, mindenképpen kezelni kell, ugyanis később hosszú távú egészségügyi problémákat okozhat a bennmaradt, kezeletlen fog.
Bölcsességfog húzás után meddig fáj?
Ugyan maga a beavatkozás teljesen fájdalommentes, a foghúzást követően viszont fájhat a sebhely. Ennek az időtartama teljesen egyéntől függő. A húzást követő néhány napig felléphet duzzanat, fájdalom, amit a szájsebész utasítását betartva fájdalomcsillapító, illetve szükség szerint gyulladáscsökkentő gyógyszerrel érdemes tompítani.
Mi a teendő bölcsességfog húzás után?
A bölcsességfog eltávolítása után még nincs vége a folyamatnak. A gyors és komplikációmentes gyógyulás érdekében be kell tartani néhány utasítást.
Közvetlenül a foghúzás után a sebre helyezett tampont 20-30 percig oda kell szorítani, annak érdekében, hogy a vérzés csillapodjon. A vérzés teljes megszűnése a legtöbb esetben 15 percen belül bekövetkezik. Amennyiben szükségét érezzük, a vérzés elállásáig steril gézlapot helyezhetünk a sebre. Mindenképp harapjunk rá a tamponra és a gézlapra is, stabilan, mozgatás nélkül, ugyanis nyomás hatására fog megszűnni a vérzés.
Amennyiben a vérzés néhány óra alatt nem áll el, mindenképp vissza kell menni a fogorvoshoz!
A tampon eltávolítása utáni 2 óráig tilos szívogatni a sebet, vagy nyelvvel piszkálni, öblíteni, inni, enni, mert ilyenkor a sebben keletkezett vérdugót távolíthatjuk el. Ebben az esetben pedig késleltetjük a gyógyulást, esetleg gyulladást is okozhatunk vele az adott területen.
A terület megduzzadása gyakori tünet szokott lenni műtéti bölcsességfog húzása után. Ezt az arcra helyezett hideg borogatással tudjuk lelohasztani az első 24 órában. Ugyan a duzzanat legtöbbször 12-24 óra elteltével jelenik meg, érdemes a borogatást rögtön a bölcsességfog eltávolítása után elkezdeni, ez esetben kisebb lesz a duzzanat. 10 percig tartsuk rajta a hideg borogatást az arcunkon, majd 20 percig pihentessük. Ezt egy nap alatt többször megismételhetjük.
A bölcsességfog húzást követő egy napig lehetőleg csak folyékony állagú táplálékot egyen. Néhány napig pedig kerülje a túl kemény, vagy apró szemű, magvas ételeket.
Tej, tejtermék, illetve a dohányzás 2 napig kerülendő.
Annak érdekében, hogy ne alakuljon ki gyulladás az érintett területen, bizony esetekben a szájsebész antibiotikum kúrát rendelhet el. Emellett fájdalomcsillapítót is nyugodtan beszedhet a szájsebész utasítását követve. A foghúzás utáni napokban is mindenképp mosson fogat, csupán az érintett területet kerülje el. 1-2 nap elteltével pedig puha sörtéjű kefével, nagyon óvatosan megközelítheti a seb környékét. Szájsebészünk speciális ózon tartalmú, a seb hámosodását elősegítő, gyulladást megelőző szájsebész által kifejlesztett fogkrémet ad a kezelés után. Minden esetben írásos tájékoztatót is adunk, így pontosan tudja követni szájsebészünk tanácsait.
Bölcsességfog húzás után – a tiltott dolgok listája
A bölcsességfog húzás utáni sebgyógyulás gyorsasága és a komplikációk elkerülése érdekében az alábbi tevékenységeket mindenképp kerülje el néhány napig.
- Amíg tart az érzéstelenítő hatása, ne rágjon, ne egyen semmit!
- A bölcsességfog húzása utáni 2 napban kerülje a tej és tejtermékek fogyasztását, mivel a laktóz remek táptalajt biztosít a gyulladást okozó baktériumok szaporodására.
- Étkezés során ne kerüljön ételdarab a sebbe. Ha mégis megtörténik, Listerinnel vagy Corsodyllal ki kell azt öblíteni.
- Ne fogyasszon alkoholt az első 24 órában! Értágító hatása miatt a seb újra vérezni kezdhet.
- A bölcsességfog húzás után egy hétig, minimum 4 napig ne dohányozzon. Ez ugyanis a vérrög széteséséhez vezet és komoly gyulladást okoz a sebben.
- Néhány napig ne végezzen nehéz, megerőltető fizikai munkát, edzést.
- Kerülje a nagyobb hőhatásokat, mint a napozás, szauna és forró fürdő. Beindíthatja a vérzést, vagy az íny duzzadását segítheti elő.
Amennyiben a fent említett tanácsokat betartja, komplikációmentes, gyors gyógyulásban lesz része. A foghúzás után érzett fájdalom, esetleg a nyálban található némi vér természetes. Ha azonban ezektől eltérő tünetet tapasztal, esetleg nem biztos abban, hogy normális-e az adott tünet, keresse fel szájsebészét!
Bölcsességfog esetén mindenképpen javasolt a rendszeres fogászati szűrővizsgálat, beleértve a fogászati CT-t is. Hathavonta pedig legalább érdemes ellátogatni a fogorvoshoz, és a szükséges tisztításokat, fogkő-eltávolítást is elvégeztetni.
Garantáljuk a biztonságos, gyors és fájdalommentes bölcsességfog húzást, kérjen időpontot szájsebész szakorvosunkhoz rendelőnkbe!