Nagyon sokan félnek a fogorvosi beavatkozásoktól korábbi rossz tapasztalatok, élmények miatt. Ez a jelenség azért is nagy probléma, mert a rendszeres fogászati szűréssel az egészségünket támogatjuk, ha pedig ez elmarad, visszafordíthatatlan károk keletkezhetnek. Az alábbi bejegyzésben egy olyan korszerű lehetőséget mutatunk be, amely megváltoztathatja a páciens véleményét a fogászatról: az éber szedáció alatti élmények hatására ugyanis újrakeretezhetővé válnak a korábbi negatív élmények!

Félelemmentes fogászat: az éber szedáció alatti élmények
Manapság az orvosi eszközök fejlődése és a folyamatos orvosi szakmai képzések lehetővé teszik, hogy a fogászati vizsgálatok, beavatkozások fájdalommentesek legyenek, így bizalomgerjesztővé válhat a fogorvosi szék azok számára is, akiket félelemmel tölt el a vizsgálat.
Mindemellett az egyik megoldás a szorongás oldására az éber szedálás lehet. Az éber szedáció egy biztonságos módszer, melynek lényege, hogy az altatóorvos intravénásan nyugtatót adagol a páciensnek, aki bódult állapotba kerül. A felszínes alvás közben folyamatosan monitorozzuk a páciens vérnyomását, oxigénszintjét, így teljes biztonságban érezheti magát a beavatkozás során.
Mit érezhet alatta?
Éber szedáció alatt a páciens teste teljesen ellazul, szinte el is feledkezik a külvilágról. Természetesen tudatánál van annyira, hogy a felmerülő kérdésekre válaszoljon, a fogorvosi utasításoknak eleget tegyen. Változik az érzékelése: a félelem megszűnik, a helyét egy bódult jókedv veszi át.
Emellett a szedálás részleges emlékezetkiesést okoz, így pozitívan fog visszaemlékezni a beavatkozásra. Az emlékek megszépülnek, a szorongás pedig eltűnik - ezáltal a későbbiekben már nem fog félelmet okozni a fogorvosi vizsgálaton történő megjelenés.
Kinek (nem) ajánljuk?
Mielőtt az éber szedációt választaná a páciens, mindenképp megelőzi a végleges döntést egy szakorvosi konzultáció, majd esetleges vizsgálatok. Bizonyos egészségügyi állapotok esetén sajnos nem javasolt az éber szedálás alkalmazása:
- súlyos szív- és érrendszeri megbetegedések esetén,
- légzőszervi betegségek esetén,
- máj- és vesebetegség esetén,
- cukorbetegség esetén.
Ha a beavatkozás előtt belázasodik, meghűl a páciens, a beavatkozás halasztásra kerül. Ha viszont semmilyen negatív egészségügyi állapot nem áll fenn, akkor az alábbi esetekre tud megoldást adni az éber szedáció:
- ha a páciens retteg a fogászati kezelésektől, vizsgálatoktól, és nem tud megnyugodni,
- hosszabb ideig tartó beavatkozások esetén (pl. bölcsességfog műtét, implantáció, gyökérkezelés),
- ha a páciens fájdalomküszöbe rendkívül alacsony,
- ha hajlamos a páciens a szájzárra,
- ha a páciens garatreflexe lehetetlenné teszi a kezelést.

Mi a különbség a mélyaltatás, a bódítás és az éber szedáció között?
Mélyaltatás:
Mélyaltatás során a teljes test “alszik”, tehát kimondottan olyan fogorvosi beavatkozások esetén alkalmazható, ahol nincs szükség a beteg visszajelzéseire a kezelés közben. Az altatást aneszteziológus végzi intravénásan adagolt altatóval. Az altatás során lélegeztető csövet helyeznek a páciens légcsövébe, hogy megakadályozzák az idegen anyagok légutakba kerülését.
Bódítás:
A bódítás egy régebben gyakran alkalmazott eljárás volt Magyarországon, melyet fogorvos végezhetett. Kéjgázzal (nitrogén-oxid) történt, amely az egyik legegyszerűbb módja volt a szedációnak. A fogorvos orrmaszkon át adagolta a gázt, amely segít a páciensnek ellazulni, azonban teljesen tudatánál marad. Magyarországon 2014 óta kizárólag aneszteziológus szakorvos végezhet bódítást is, melyet inkább a kontrollálhatósága miatt felváltott az éber szedálás.
Éber szedáció:
Az éber szedáció mélyebb relaxációt biztosít a bódításnál, viszont még nem minősül altatásnak. A beteg elkábul, de csak épp annyira, hogy még a szakorvos utasításait megértse kezelés közben.
Nem kell többé félnie a fogorvosi beavatkozásoktól! Konzultáljon szakorvosainkkal, és foglaljon hozzánk időpontot!