Nem kérdés, hogy a fogciszta hatása a szervezetre kifejezetten káros, azonban sokan elbagatellizálják a jelentőségét. Kezelés nélkül a folyamatosan növekvő folyadékkal teli gyulladt góc akár életveszélyes is lehet, éppen ezért nem érdemes félvállról venni a diagnózist követően. Bejegyzésünkben részletes bemutatjuk, miként hat a szervezetre a fogciszta, továbbá bemutatjuk a lehetséges kezelési módokat, és arra is megadjuk a választ, hogy megelőzhető-e ez a betegség.
Mi is az a fogciszta?
Már a neve sem túl kellemes, de a fogciszta – más néven dentális ciszta – egy gennyes folyadékkal telt üreg, amely a fog körül, az állcsontban alakulhat ki. Jellemzően az elhalt fogak vagy nem megfelelően fejlődő fogak környezetében jelennek meg. Leggyakrabban bakteriális fertőzések, traumás sérülés, vagy genetikai hajlam miatt alakulnak, melynek hatására a ciszta belsejében egy fertőző, gennyes folyadék gyűlik fel. A ciszta kezelés híján fokozatosan növekedhet, ami egyre súlyosbodó problémákat okozhat a testben.
A fogciszta hatása a szervezetre
Számos tényezőtől függ a fogciszta hatása a szervezetre. A tapasztalható panaszok eltérőek lehetnek többek között a ciszta méretétől, elhelyezkedésétől és az okozott gyulladás mértékétől függően. Nem ritka, hogy a ciszták kezdetben tünetmentesek, de ahogy növekednek, különféle problémákat okoznak, amelyek komoly egészségügyi veszélyt is jelenthetnek. Amennyiben a fogciszta tartósan nyomást gyakorol a környező csontokra, akár az állcsont elvékonyodását és meggyengülését is eredményezheti. Ha pedig a ciszta tovább növekszik, akár idegeket is elérhet, ami erőteljes fájdalmat okozhat az arc, az állkapocs vagy a fog környékén.
A ciszta egyik jól látható tünete a gyakran tapasztalható helyi duzzanat, bőrpír és melegségérzet, ugyanis a gyulladás miatt az immunrendszer megpróbálja leküzdeni a fertőzést.
A fogciszta közvetetten az emésztésre is hatással lehet. A rágás és evés fájdalmassá válhat, ráadásul a fertőzés miatt a szájhigiénia is megromolhat, ami hosszú távon akár gyomorproblémákhoz is vezethet.
A fogciszta kialakulásának okai
Tény, hogy a nem megfelelő szájhigiénia hozzájárulhat a fogciszta kialakulásához, sajnos azonban még a legalaposabb személyek sem gondolhatják magukat teljes mértékben védettnek. A problémát többek között előidézheti:
Fertőzés vagy fogszuvasodás
A kezelés nélküli fogszuvasodás, amely eléri a fogbelet is komoly fertőzést okozhat. Amint a gyökércsúcsot is érinti a károsodás, akár ciszta is kialakulhat.
Elhalt vagy törött fogak
Az elhalt fogak környezetében gyulladás alakulhat ki, melynek következtében ciszta is megjelenhet.
Nem előtört fogak
Igen gyakori, különösen a bölcsességfogak esetében, hogy bizonyos fogak nem tudnak áttörni az ínyen. Ilyen esetekben is jelentkezhet ciszta, ami idővel akár az állkapocscsontot is nyomhatja.
Trauma
Erős, külső behatás esetén, mint például ütés, a fog belső fele elhalhat, ami szintén kedvez a ciszták kialakulásának.
Veleszületett hajlam
Egyes fogciszták genetikai vagy fejlődési rendellenességek következtében alakulnak ki. Az állcsontban vagy a fogak körül kialakuló ciszták lehetnek veleszületett elváltozások, melyek a fogak nem megfelelő fejlődése során keletkeznek.
A fogciszta hatása a szervezetre: mi történik kezelés híján?
Kezelés nélkül a fogciszta komoly következményekkel járhat. A ciszta tovább növekedhet, és jelentős károsodást okozhat az állcsontban, idővel pedig a környező csontszövet elvékonyodhat, ami fokozza az állcsont törékenységét. Ennek következtében akár egy kisebb behatás is elég lehet ahhoz, hogy csonttörés következzen be.
Sajnos azonban a fogciszta hatása a szervezetre nem merül ki ennyiben. Egyes esetekben akár fogvesztés is bekövetkezhet, mivel a ciszta által károsított területeken a fogak stabilitása megszűnhet.
Végül, de nem utolsósorban, súlyos esetekben a ciszta áttörhet a szöveteken, ami gennyes tályogok kialakulásához vezethet, amit erős fájdalom, láz és duzzanat kísérhet.
Ha pedig a fertőzés eléri a véráramot, az életveszélyes állapotot, akár szepszist is okozhat, ami azonnali orvosi beavatkozást igényel. A fertőzés szétterjedhet például az arcüregekre is, még több gondot okozva a betegnek.
Hogyan csökkenthető a fogciszta hatása a szervezetre?
Egyértelműen látszik, hogy nem érdemes halogatni az orvosi beavatkozást, ha nem szeretné, hogy még nagyobb egészségügyi gonddal találja szembe magát. A betegség stádiumától és mértékétől függ, hogy milyen léptékű szájsebészeti beavatkozásra van szükség a mielőbbi felépülés érdekében.
Munkánkat minden esetben egy általános fogászati vizsgálattal kezdjük, melynek során góckutatást végzünk. Amennyiben a panaszok oka szemmel nem látható, például nincsen törött, vagy benőtt fog, sérült lágyrész, akkor egy panoráma röntgennel igyekszünk többet megtudni. Modern eszközeinknek köszönhetően pillanatok alatt elérhetőek az eredmények, így mihamarabb megkezdhetjük pácienseink kezelését.
A pontos diagnózis felállítását követően megkezdhetjük a szükséges beavatkozást, melynek során a probléma okát eltávolítjuk, ezzel egy időben csökkenthető a fogciszta hatása a szervezetre.
A következő kezelési módok állnak rendelkezésünkre:
Sebészeti eljárás
Indokolt esetben sebészeti beavatkozás keretében a cisztát megnyitjuk és lecsapoljuk, szükség esetén pedig az érintett fogat is eltávolítjuk, különösen akkor, ha a fertőzés vagy a ciszta kiterjedt károsodást okozott.
Gyökérkezelés
Ha a ciszta egy fertőzött fogból ered, szükség lehet gyökérkezelésre annak érdekében, hogy megszüntessük a fertőzést és megakadályozzuk a további ciszták kialakulását.
Antibiotikumos kezelés
A fertőzések kezelésére és megelőzésére gyakran kiegészítő antibiotikumos kezelést végzünk. Fontos megemlíteni, hogy ez nem képes helyettesíteni a sebészeti beavatkozást, csupán csökkenti a további fertőzések kockázatát.
Nálunk a kezelési mód megállapítását mindig alapos orvosi vizsgálatok előzik meg, így biztosan a szükséges eljárást alkalmazzuk. Törekszünk a sebészi beavatkozások minimalizálására, azonban a lehető legoptimálisabb orvosi kezelést javasoljuk.
Megelőzhető a fogciszta kialakulása?
Ahogy korábban említettük, a betegség kialakulására gyakran nincs ráhatásunk. Habár nem minden esetben előzhető meg a fogciszta kialakulása, számos lépést tehet annak érdekében, hogy csökkentse a kockázatot.
Az első és a legfontosabb a megfelelő szájhigiénia fenntartása. A rendszeres fogmosás és fogselyem használata segít megelőzni a fogszuvasodást és a fertőzéseket, amelyek gyakran ciszta kialakulásához vezetnek. Ugyanilyen hasznos lehet az alkoholos szájvizek használata, amelyek csökkenthetik a szájüregben megtelepedő baktériumok számát.
Fontos a rendszeres fogászati ellenőrzés is, különösen, ha tudja, hogy hajlamos a fogciszta kialakulására. Az évenkénti (vagy szükség esetén gyakoribb) fogorvosi vizsgálatok során a képesek vagyunk észlelni a korai elváltozásokat, még mielőtt azok komolyabb problémákat okoznának. Az elhalt vagy sérült fogak kezelése éppen olyan jelentőségteljes a ciszták kialakulásának megelőzésében.
Érdemes szót ejteni a fogak és az állkapocs sérüléseinek megelőzéséről is. Ajánlott például sporttevékenység során megfelelő védőfelszerelés használata, ami szintén csökkentheti a ciszta kialakulásának esélyét.
Segítünk a prevencióban!
Összefoglalva, a fogciszta komoly károkat okozhat a szervezetben, ha nem kezdjük meg időben a kezelést. Ha tartós fájdalmat érez, ne halogassa, keressen fel minket! A Budapest Dentcare rendelőiben magasan képzett orvosok és modern eszközök állnak rendelkezésére, így a diagnózistól a kezelésig mindent egy helyen elintézhet. Fogászatunk nemcsak akkor várja önt, ha már gond van, hanem akkor is, ha megelőzés a cél. Rendelőnk az Örs vezér terétől csupán néhány percre található, ahol barátságos környezetben végezzük el az általános fogászati beavatkozásokat. Célunk, hogy rendelőnkben mindenki nyugodt és biztonságos légkört találjon, ahol az egészség az első.
Fogciszta gyanúja esetén vegye fel a kapcsolatot mielőbb kollégáinkkal, hogy rövid időn belül időpontot adhassunk!