Amikor a fogsorból hiányzik egy vagy több fog, akkor fogpótlásra van szükség. A fogpótlás egyik legtartósabb megoldása a fogbeültetés, vagy más néven implantáció, amely során állcsontba helyezett implantátumokra rögzítjük a pótlást. Blogbejegyzésünkben sorra vesszük, hogyan néz ki a fogbeültetés menete a Budapest Dentcare szájsebészeti rendelőben, és hogy mire kell a beavatkozás után figyelni.
Mi a fogbeültetés menete?
Állapotfelmérés
Mielőtt bármilyen beavatkozásba belekezdünk, konzultációt és teljes körű állapotfelmérést végzünk. Vannak ugyanis bizonyos egészségügyi állapotok, amelyek esetén nem javasolt a fogbeültetés. Ilyen például a cukorbetegség, az erős dohányzás, a véralvadási problémák és bizonyos gyógyszerek szedése.
Az állapotfelmérés során panoráma röntgen és CT-vizsgálatot is végzünk, illetve szükség esetén fogkő-eltávolítás, tömés és/vagy gyökérkezelés történik, hogy a fertőzéseket kizárjuk. Az előzetes szájüregi vizsgálatok azért is rendkívül fontosak, mert ekkor derül ki, hogy lesz-e szükség csontpótlásra a beavatkozás során.
Kezelési terv elkészítése
Minden esetben egyénre szabott írásos kezelési tervet és árajánlatot készítünk a pácienssel történő egyeztetést követően, melyet e-mailben is elküldünk. Ha ezt a páciens is elfogadta, csak azután kezdjük meg a kezelést.
Implantátum beültetése
A következő lépés már az implantátum, vagyis a titánium csavarok beültetése az állcsontba. Elsődlegesen titán implantátumokat használunk, de van lehetőség cirkónium csavarok beültetésére, amely külsejében egy foggyökérhez hasonlít. Maga a beavatkozás teljesen fájdalommentes, helyi érzéstelenítésben történik, de ha valaki nagyon szorong, akkor éber szedálást is kérhet.
Első körben sebészi úton kialakítjuk az állcsontban az implantátum helyét, majd belecsavarjuk azt. A csavar elhelyezésének végeztével az ínyen ejtett metszéssel összevarrjuk a területet.
Varratszedés, csontosodás
A műtét után 7-10 nappal kiszedjük a varratokat, és megkezdődik a csontosodási időszak, amely 3-6 hónapot vesz igénybe (egyéntől és a csont keménységétől is függ).
Ínyformázás
Miután a csontosodás megtörtént, ínyformázó csavarokat helyezünk be, hogy az íny szélekhez a pótlás majd tökéletesen illeszkedjen. Az ínyformázás segít, hogy a fogsor teljes mértékben visszanyerje esztétikus megjelenését.
Mintavétel a fogpótláshoz
Ahhoz, hogy a meglévő fogakkal azonos legyen a pótlás, lenyomatot veszünk a fogsorról, majd fogtechnikusunk elkészíti a fogpótlást. A fő cél, hogy megőrizzük a fog természetességét, ezért a fogak színét is figyelembe vesszük a gyártás során.
Próba, végül a pótlás rögzítése a fogbeültetés menete utolsó mozzanata
Mielőtt a végleges fogpótlást rögzítjük, minden esetben próbát végzünk, hogy lássuk, tényleg jól illeszkedik-e a pótlás. Ha minden rendben van, akkor rögzítjük a koronát, Ön pedig széles mosollyal távozhat! Természetesen kontrollvizsgálatokra 3-6 havonta szükséges visszajárni, hogy az esetleges komplikációkat megelőzzük.
A fogbeültetés menete: mire kell figyelni a beavatkozás után?
A fogbeültetés után az alábbiakat feltétlenül be kell tartani:
- Tilos a dohányzás legalább 3 napig!
- Az első 3 órában nem javasolt az evés az érzéstelenítő hatása miatt.
- Az első 4 napban az erősebb fizikai megterhelést, edzést, sportolást kerülni szükséges. Emellett sem uszodába, sem pedig szaunába ne menjen a gyógyulás időszakában.
- Az arcduzzanat megelőzése érdekében jegelje a területet az első 24 órában (utána ne!!!), és használjon fájdalomcsillapítót. Emellett szakorvosaink antibiotikumot is felírnak, hogy a fertőzéseket megelőzzük, a csontosodást elősegítsük.
- Speciális, ózon tartalmú fogkrémmel javasolt tisztítani a területet, amelyet rendelőnk ajánl Önnek. Ezen kívül fertőtlenítő hatású szájöblítő használata is erősen javasolt, hogy ne alakulhasson ki fogínygyulladás.
Ha Ön is implantációs fogpótlás mellett dönt, forduljon hozzánk bizalommal! Rendelőnkben minden páciensünkre kiemelt figyelmet fordítunk, és modern eszközökkel, innovatív technológiával biztosítjuk pácienseink kényelmét és egészségét!