A gyökércsatorna terápiája a fogmegtartó kezelések egyik alapköve. A mai fogászati trendek egyre inkább a fogak megőrzésére koncentrálnak, jelentőségét mi sem mutatja jobban, minthogy a becslések szerint évente több mint 22 millió endodoncia beavatkozást végeznek el, ami az 1970-es évekhez képest megnégyszereződött. Tekintsük át, hogy nagyvonalakban milyen lépésekből is áll egy fog gyökérkezelése.
Az egész folyamat egy vizsgálattal kezdődik, amelyben az orvos megállapítja a gyökérkezelés szükségességét. Ehhez a fogazat állapotának több szempont szerinti vizsgálata mellett figyelembe veszi a páciens panaszait, kórelőzményét, illetve kiegészítő vizsgálatokat végez, leggyakrabban röntgenfelvételt. Amint megvan a diagnózis, és a körülmények is azt mutatják, hogy érdemes a fog megtartásáért küzdeni, elkezdődhet a fog valódi kezelése.
Első lépésként érzéstelenítés, izolálás történik, majd a fogszövetek előkészítése után zajlik a fogbél és a gyökércsatornák feltárása, kitisztítása. Amennyiben sikerült az egész csatornarendszert megfelelően megmunkálni és fertőtleníteni, illetve panasz- és tünetmentes a fog, megtörténhet a fogbél 3 dimenziós lezárása a gyökértömő anyagokkal. Ezt követően jön befejező lépésként látványos folyamatként a fog koronai részének helyreállítása, amely megmaradt foganyag függvényében sokféle módon történhet. Minden egyes lépéshez számos eszköz, anyag és technika áll rendelkezésünkre, fogászati mikroszkóp, gépi gyökércsatorna tágító, diódalézer, hogy a lehető legjobb eredményt tudjuk elérni
Természetesen a fentiekkel leegyszerűsítve tekintettük át a folyamatot, számos nehézség, váratlan esemény, komplikáció övezheti ezt az utat, egyéb beavatkozásokra is szükség lehet, de összességében megfelelő felkészültség esetén a gyökérkezelések több mint 90%-a sikeres lehet. Emiatt a mai modern felfogás szerint a fogeltávolítást amennyiben lehetséges igyekszünk elkerülni.